Do strony głównej
 
    Zanim kupisz psa | Poradnik dla przyszłych właścicieli

 

UWAGA: Materiały, które tu prezentujemy, mają służyć pomocą Czytelnikowi, który stoi przed podjęciem trudnej decyzji jaką jest zakup psa. Decyzję tę Czytelnik musi jednak podjąć samodzielnie i nie może liczyć na podzielenie się odpowiedzialnością za jej podjęcie ze Stowarzyszeniem. Nie rekomendujemy żadnych hodowli, miotów itp. Powoływanie się na nasze Stowarzyszenie również nie jest "gwarancją jakości". Zdarzają się bowiem przypadki, że powołują się na nas osoby nie będące członkami SKL.

    Rozważasz zakup psa i między innymi dlatego czytasz ten tekst?

Punkt dla Ciebie! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdołasz oprzeć się chęci zakupu pierwszego słodkiego szczeniaka jakiego napotkasz!

 

    Rozważasz zakup psa rasy Labrador Retriever? Uważamy, że wybrałeś wspaniałą rasę!

Zanim się jednak zdecydujesz, upewnij się, że zdajesz sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji swojej decyzji. Pies to wielka miłość, wielka radość, ale również wielka odpowiedzialność. Kupując psa, zyskujesz nowego członka Twojej rodziny. Czy jesteś przygotowany na wspólne życie z psem, przez najbliższe 10-15 lat, na dobre i na złe, bez względu na okoliczności (przeprowadzka, przyjście na świat dziecka, itp.)?

Pełną odpowiedzialność za psa musisz ponieść Ty, osoba dorosła, dzieci nie sprawdzą się w tej roli. Czy w pełni zdajesz sobie sprawę, co oznacza być odpowiedzialnym za psa?

Każdy pies potrzebuje regularnego ruchu, aby utrzymać dobrą formę i zdrowie. Pies, który nie ma wystarczająco dużo zajęć tyje, staje się gnuśny i nieszczęśliwy. Labrador jest psem aktywnym, potrzebującym kontaktu ze swoim przewodnikiem, pozostawiony samemu sobie w ogródku, nie będzie czuł się szczęśliwy. Jeżeli nie zapewnisz mu odpowiedniej rozrywki, z pewnością znajdzie sobie zajęcie, z którego efektów nie będziesz raczej zadowolony.Zwłaszcza młode, znudzone psy mogą okazać swoje destrukcyjne zdolności. Pamiętaj, że labradory w pełni dojrzewają w wieku około trzech lat, więc okres szczenięcy trwa dosyć długo.

Jak każdy pies, labrador nie staje się dobrze wychowanym psem sam z siebie! Wychowanie labradora na miłego kompana, wymaga sporo czasu i cierpliwości. Szkolenie pozwoli Ci uzyskać kontrolę nad psem w parku, na ulicy, w domu. Umocni więzi, jakie łączą Ciebie z Twoim psa.

Pies kosztuje! Pieniądze, które zapłacisz za psa, to dopiero początek wydatków. Jesteś skłonny wydać tyle pieniędzy ile wymaga zapewnienie odpowiedniej opieki, włączając wysokogatunkową karmę, opiekę weterynaryjną (coroczne szczepienia, odrobaczania, koszty leczenia), akcesoria typu smycz, obroża, kaganiec, zabawki, legowiska itp.

Pies nie zadba sam o siebie! Potrzebuje Twojej opieki. To Ty musisz pamiętać o jego potrzebach, a jedną z najważniejszych jest potrzeba kontaktu z Tobą!

Jeśli nie masz czasu lub możliwości na socjalizację, naukę czystości i podstaw posłuszeństwa, możliwe, że starszy pies będzie lepszym wyborem. Dorosłe labradory zwykle bardzo dobrze adaptują się w nowym domu i potrafią nawiązać bardzo głęboką więź z nowym właścicielem.

    Jeśli nadal chcesz kupić psa, zrób to rozważnie.

Nie szukaj okazji, nie kupuj psa w sklepie czy przy wejściu na wystawę! Takie psy często pochodzą z pseudo-hodowli, nastawionych wyłącznie na zysk. Szczenięta pochodzące z takiej hodowli mogą być trzymane w złych warunkach, źle odżywiane, niewystarczająco zsocjalizowane. Nie kupuj "kota w worku"! Kupując psa musisz być całkowicie pewny, że kupujesz go z dobrego źródła. To znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że wygląd Twojego pupila zaspokoi Twoje oczekiwania, a charakter przysporzy Ci samych radości.

Dobre źródło, to profesjonalny hodowca, który kieruje się dobrem i zdrowiem rasy, odpowiednio planuje krycia, kształtując nie tylko eksterier (wygląd), ale i psychikę. Dobry hodowca robi wszystko co w jego mocy by uniknąć poważnych problemów, włączając agresywny lub bojaźliwy temperament, dziedziczne problemy zdrowotne jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, czy choroby oczu.

 

    Profesjonalny hodowca - co to oznacza?

 • Profesjonalny hodowca zna się na rasie. Większość z nich, nieustannie sprawdza efekty swojego programu hodowlanego uczestnicząc w wystawach, konkursach posłuszeństwa, próbach polowych i konkursach myśliwskich.
 • Profesjonalny hodowca posiada dużą wiedzę o wychowywaniu szczeniąt. Nawet szczeniaki dziedziczące po rodzicach najlepszy temperament, mogą wykazać problemy behawioralne, jeśli nie są wystarczająco socjalizowane lub zabrane od matki i stada zanim ukończą siedem tygodni. Socjalizacja, jaką przeprowadza hodowca powinna obejmować częsty kontakt szczeniaków z ludźmi oraz możliwość zdobycia jak największej liczby doświadczeń życia codziennego.
 • Profesjonalny hodowca podejmuje kroki, aby szczenię było zdrowe jak tylko to możliwe. Zanim szczenię trafi do Twojego domu, powinno być odrobaczone i zaszczepione.
 • Profesjonalny hodowca stara się ustrzec szczenięta przed chorobami dziedzicznymi. Oboje rodzice powinni być przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Wielu hodowców prześwietla również stawy łokciowe. Oboje rodzice powinni mieć również przebadane oczy.
 • Profesjonalny hodowca będzie szczęśliwy, jeżeli zapytasz go o problemy zdrowotne i szczerze przedyskutuje z Tobą wszystkie problemy zdrowotne jakie mogą się pojawić w liniach hodowlanych rodziców szczeniąt. Unikaj hodowców, którzy mówią Ci, że ich psy nie potrzebują badań, ponieważ nigdy nie miały problemów zdrowotnych, lub takich, którzy opierają się wyłącznie na stwierdzeniu weterynarza, że psy są zdrowe. Pamiętaj, że "czyści" rodzice nie gwarantują, że szczenię będzie zdrowe, ale Twoje szanse, ze kupisz zdrowego szczeniaka bardzo rosną, jeśli jego rodzice są zdrowi.
 • Profesjonalny hodowca nie kryje suki częściej niż raz w roku , jest to zresztą, wymóg Związku Kynologicznego w Polsce. W przeciwnym razie, możesz podejrzewać, że podstawowym motywem działania hodowcy jest chęć zysku. Warto w tym miejscu wspomnieć też o tzw. szczeniętach rasowych, ale bez rodowodu. Otóż nie ma takich psów! Każde szczenię, które hodowca "wyprodukował" zgodnie z regułami jakie określa ZKwP, otrzymuje metrykę (na podstawie której właściciel psa, może wyrobić rodowód), nawet takie, z wadami dyskwalifikującymi je w przyszłej hodowli. Określone przez ZKwP zasady mają na względzie dobro i zdrowie rasy.
 • Profesjonalny hodowca kojarzy psy w sposób bardzo przemyślany. Zapytaj, dlaczego akurat takie skojarzenie zostało wybrane. Odpowiedź powinna być przemyślana i wskazująca na dużą wiedzę. Odpowiedzi typu: "ponieważ on mieszka blisko mnie" lub "ponieważ jest takim fajnym psem", nie wskazują na połączenie, mające na celu uzyskanie szczeniąt lepszych od swoich rodziców (cel każdego dobrego hodowcy).
 • Profesjonalny hodowca pozwoli Ci zobaczyć rodziców szczeniąt. Nie zawsze jest możliwe zobaczyć psa, gdyż często jest to reproduktor z innej hodowli, ale hodowca powinien pokazać Ci jego zdjęcie i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Zwróć uwagę na charakter matki szczeniąt, jeśli wita się z Tobą, jest pogodna, to bardzo dobry znak. Suka może być trochę zaniepokojona obcą osobą, ale nie powinna się bać. Popatrz na psy, które mieszkają w tym domu. Tak w przyszłości będzie wyglądał i tak pewnie będzie się zachowywał Twój pies.
 • Profesjonalny hodowca ocenia temperament szczeniąt i pomaga wybrać Ci szczenię , które będzie najlepiej pasowało do Twojego stylu życia. Bardzo aktywne szczenię nie będzie czuło się dobrze w bardzo statecznym środowisku, zaś spokojne może być przytłoczone w aktywnej rodzinie z hałaśliwymi dziećmi. Hodowca spędza z miotem mnóstwo czasu, zna szczenięta najlepiej i warto posłuchać jego rad.
 • Profesjonalny hodowca dostarczy Ci odpowiedniej dokumentacji psa, włączając metrykę, książeczkę zdrowia. Podpisze też z Tobą umowę kupna-sprzedaży. Umowa taka często zawiera warunek o zwrocie psa hodowcy, jeśli okaże się, że nie możesz go zatrzymać. Dobry hodowca nie chce, aby jego szczenięta trafiły do schroniska lub nieodpowiedniego domu.
 • Profesjonalny hodowca interesuje się Twoimi planami wobec szczenięcia oraz jakie warunki mu zapewnisz. Wielu hodowców sprzedaje szczenięta do kochania z zaznaczonym w umowie nakazem sterylizacji/kastracji lub z wpisem nieprzeznaczony do hodowli. Oznacza to, że hodowca ma na względzie dobro rasy i chce mieć pewność, że tylko najlepsze psy przeznaczone będą do hodowli. Dobrze też, jeśli hodowca jest osobą, z którą czujesz się swobodnie i chętnie odpowiada na wszystkie Twoje pytania. Każdy dbający o swoje psy hodowca będzie chciał utrzymać kontakt z Tobą by móc dowiadywać się o swojego psa.
 • Profesjonalny, wcale nie oznacza, że hodowla psów jest jego zawodem i jedynym zajęciem, z którego czerpie zyski. Wielu hodowców traktuje to zajęcie jako hobby, tylko nieliczni zarabiają na psach pieniądze.

 

    Jak znajdę dobrego hodowcę?

Po pierwsze zdobądź wiedzę sam. Poczytaj książki o rasie, odwiedź wystawy, konkursy myśliwskie, próby polowe, itd. Porozmawiaj z wystawcami labradorów. Spędź trochę czasu na rozmowach telefonicznych z hodowcami, w poszukiwaniu referencji. W dobie Internetu możesz zasięgnąć rady na psich forach dyskusyjnych, listach mailingowych lub grupach dyskusyjnych.

 

    W jakim wieku najlepiej wziąć szczeniaka?

Najwłaściwszy wiek jest między siódmym a dwunastym tygodniem życia. Szczenię jest już wtedy odpowiednio wykształcone, zsocjalizowane. Jeszcze w ósmym tygodniu szczeniaki dużo się uczą od siebie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla tych ludzi, którzy będą mieli tylko tego jednego psa. Ale również dla ludzi posiadających już inne psy, ponieważ szczenię musi potrafić znaleźć się w nowym stadzie. Pamiętajmy o tym, żeby szukać szczeniaka, który był chowany, w domu między ludźmi. Tak, aby dochodziły go normalne odgłosy domowego życia - rozmów, śmiechów, nawet kłótni, grającego telewizora, telefonu, itp. Na pewno nie kupuj psa chowanego w klatce na dworze, czy piwnicy. Pamiętaj, wszystkie szczeniaczki wyglądają słodko, ale nie ulegaj pokusie wzięcia tego najbiedniejszego siedzącego samotnie w kącie. Prawie na pewno wyrośnie z niego pies o słabym, a może nawet lękliwym charakterze. Rozsądek musi wziąć górę. Wybierz pieska, który jest wesoły, kontaktowy, śmiały, ciekawy świata i przyjaźnie do niego nastawiony.

 

    Z rodowodem czy bez?

 • Dlaczego warto kupować psy z papierami u profesjonalnego hodowcy?
 • Dlaczego psy rasowe są takie drogie?
 • Po co rodowód komuś kto nie zamierza pokazywać swojego psa na wystawach?
 • Skąd się biorą psy "rasowe" bez rodowodu lub psiaki bez rodowodu ale po rodowodowych rodzicach ?

Odpowiedź na te pytania i wiele innych, oraz wszystko na temat tego dlaczego warto kupić psa z papierami znajdziecie na stronie http://rodowod.republika.pl/

Przeczytaj tę stronę dokładnie. Kupując psa podejmujesz decyzję na najbliższe kilkanaście lat. Jeżeli zależy Ci na psie o określonym charakterze i wyglądzie, kup psa z rodowodem. Jeżeli nie zależy Ci na określonych cechach, przygarnij kundelka ze schroniska.

^^na górę strony^^