Do strony głównej
 
    | Historia rasy | Wzorzec rasy | Szkolenie | Użytkowość | Wystawy | Zdrowie | Hodowla |
  | Retrievery | Tropowce | PT | Obedience | Agility | Flyball |

 

    Flyball w dosłownym tłumaczeniu oznacza "latająca piłka", a w rzeczywistości to emocjonujący wyścig psów przez przeszkody po piłkę wystrzeliwaną przez specjalną maszynę. To świetna zabawa zarówno dla psa, jak i dla jego przewodnika. Łapanie piłeczki w locie sprawia psu wielką frajdę. Jeżeli tylko nasz czworonożny przyjaciel uwielbia aportowanie, a my chcemy chociaż amatorsko podejść do tej wspaniałej psiej rozrywki, to czeka nas wiele atrakcji i emocji związanych ze szkoleniem psa, a potem z oceną efektów naszej pracy. W każdym razie będzie to niezwykle przyjemnie spędzony czas.


Ze względu na swój temperament labrador to pies, który uwielbia flyball. Przede wszystkim dlatego, że cała zabawa opiera się właśnie na aportowaniu, a do tego przecież nasze labradory zostały stworzone. Poza tym nie ma dla labradora rzeczy niemożliwych, ponieważ bardzo lubi być przydatny i pracować ze swoim panem. Nawet jeśli jest jedynie psem rodzinnym, bardzo szybko, z ogromną pasją i radością się uczy i chce współpracować. Ponadto labrador to pies gorliwy, aktywny i niezwykle ruchliwy. Jeżeli nie wiecie, jak rozładować rozpierającą waszego pupila energię, to dobrym pomysłem jest zabawa w flyball. Prawdziwy miłośnik labradorów nigdy nie pozwoli na to, by jego pies się nudził. Labrador jest stworzony do pracy i kocha być użyteczny. Anglicy nazywają to Will to please. Labrador jest zadowolony, gdy się bawi i gdy pracuje. We flyballu bardzo ważna jest współpraca z przewodnikiem, a dla labradora centrum wszystkiego jest właśnie jego pan. Zawsze chce mu sprawiać przyjemność, przynosząc "prezent": kamień, gałąź czy piłeczkę. Dlatego tak dobrze realizuje się podczas tej zabawy. Labrador całkowicie angażuje się w to, co robi. Treningi z takim psem pragnącym sprawiać wam przyjemność to naprawdę wyjątkowe chwile.

Cechy charakteru i temperament predysponują labradora do tej emocjonującej zabawy, ale niestety sprawa wygląda gorzej, jeśli chodzi o predyspozycje zdrowotne. Przede wszystkim w zawodach nie wolno startować z psami, które nie ukończyły 1 roku właśnie ze względu na zdrowie. Pamiętajmy, że labradory są narażone na choroby stawów (dysplazja biodrowa i łokciowa) oraz na choroby serca. Dlatego nie wolno forsować młodych psów. Ponadto dobrze byłoby, żeby zainteresowani zabawą w flyball przebadali swoje pieski. Poza tym nie musimy od razu startować w zawodach, ćwiczyć na czas, przestrzegać wszystkich zawartych w regulaminie technicznych szczegółów. Naszemu labradorowi ogromną frajdę sprawi już samo przebywanie z nami, wspólna zabawa, łapanie piłeczki w locie i oddawanie nam jej do ręki.

HISTORIA FLYBALL

ŚWIAT
FLYBALL zapoczątkowany został w USA w latach 70-tych przez Kalifornijczyka Herberta Wagnera, który skonstruował specjalną wyrzutnię do piłek tenisowych dla psów. Później nowy sport zaprezentowano w Toronto - Detroit, gdzie jego rozpowszechnianiem zajęło się kilka ośrodków szkoleniowych. Pierwsze zawody zorganizowane przez nieliczną grupkę zapaleńców odbyły się w 1983 roku. W 1985 roku zostało powołane NAFA (Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Flyball) w celu ujednolicenia reguł i prowadzenia statystyki zawodów oraz rozwoju dyscypliny na świecie. W 1989 roku FLYBALL zaprezentowany został na wystawie psów Crufta w Londynie. Od tej pory rozpoczął się intensywny rozkwit tej dyscypliny na całym świecie.

POLSKA
Flyball po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w naszym kraju w 1994 roku. Warszawski Oddział Związku Kynologicznego w Polsce zaprezentował tę dyscyplinę podczas pokazów agility. W roku 1996 reprezentacja Polski była obecna na Światowej Wystawie w Budapeszcie i zajęła I lokatę. W 1998 roku Oddział Katowicki na wystawie w Spodku zorganizował I Otwarte Mistrzostwa Polski Flyball. Zawody rozegrano tylko w kategorii indywidualnej. Dzięki świetnej organizacji i dużemu zainteresowaniu ze strony publiczności zawody weszły na stałe do programu imprez towarzyszących wystawie w katowickim Spodku.

Regulamin zawodów drużynowych i indywidualnych - www.flyball.pl

Strony obcojęzyczne

^^na górę strony^^